Zakładamy firmę w Hiszpanii

W Hiszpanii, podobnie jak i w Polsce dostępne są różne formy prowadzenia działalności, od jednoosobowych działalności gospodarczych po spółki wymagające dużego kapitału założycielskiego. To, na którą formę się zdecydujesz, zależy przede wszystkim od rodzaju działalności, jaką zamierzasz podjąć. Najważniejsze jest to, że prowadzenie działalności w Hiszpanii wiąże się z uiszczaniem opłat z tytułu ubezpieczeń społecznych i podatków.

Jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka

W wielu przypadkach w zupełności wystarczy założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Sam proces jej rejestracji jest prosty i szybki. Możesz zrobić to osobiście, wybierając się do urzędu skarbowego i odpowiednika naszego ZUS-u, czyli SeguridadSocial. Możesz także udać się do najbliższego biura VUE (ventanillaúnicaempresarial), gdzie w kilka godzin załatwisz niezbędne formalności.

Mimo to najpopularniejszą formą prowadzonej działalności w Hiszpanii jest spółka jawna (Sociedad Anonima, S.A.). Jednak kapitał zakładowy niezbędny do jej powstania wynosi co najmniej 60 000 euro i z tego względu większość Polaków decyduje się na założenie odpowiednika polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Sociedad de ResponsabilidadLimitada, S.L.), o kapitale minimalnym 3006 euro. Innymi dostępnymi formami spółek są: spółka komandytowa, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością „Nowa Firma” (SociedadLimitada „NuevaEmpresa” – SLNE), spółka akcyjna (SociedadAnónima – S.A.) i oddział firmy. Do tego możliwe jest powołanie spółki pracowniczej oraz takich spółek handlowych jak np. spółka gwarancji wzajemnej, grupa zysku ekonomicznego, spółka inwestycyjna i spółka specjalna – spółdzielnia.

Samo założenie spółki trwa kilka tygodni, a całkowity koszt nie powinien przekroczyć 1500 euro.

Podatki dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych (impuestosobre la renta de las personasfisicas, IRPF) jest podatkiem progresywnym, co oznacza, że im więcej zarobisz, tym większe podatki zapłacisz. Na ostateczną kwotę tego podatku składa się stawka ogólna podatku i stawka lokalna. Najniższy podatek, obowiązujący dla dochodu poniżej 17 360 euro rocznie wynosi 23%, a najwyższy, powyżej kwoty 52 360 euro to 43%. Kwota wolna od podatku wynosi 3400 euro.

Podatek dochodowy od osób prawnych

Podatek dochodowy od osób prawnych w przypadku dużych przedsiębiorstw wynosi 30%, a małych i średnich 25%, które obowiązują do kwoty 120 202,41 euro dochodu. Dochód powyżej tej kwoty opodatkowany jest stawką 30%. Dla spółek zagranicznych, bez stałej siedziby w Hiszpanii, wynosi 25%.

Podatek (IVA) VAT

W Hiszpanii obowiązuje kilka stawek podatku IVA, czyli podatku VAT. Stawka podstawowa to 21%. Obniżony IVA w wysokości 7% dotyczy wody, farmaceutyków, prywatnych mieszkań, dostaw produktów żywnościowych (nie dotyczy alkoholu), krajowych przewozów pasażerów i ich bagażu, usług hotelowych, usług świadczonych przez restauracje, kina i teatry. Natomiast stawka 4% stosowana jest w takich przypadkach jak dostawa mleka, chleba, mąki, sera, jaj, owoców i warzyw, książek i czasopism, samochodów i protez dla niepełnosprawnych.

Podstawowe zasady funkcjonowania firmy w Hiszpanii są bardzo podobne do tych znanych z Polski, więc jeśli jesteś już przedsiębiorcą, bez trudu odnajdziesz się i w hiszpańskich przepisach. W przypadku, gdy firma w Hiszpanii ma być twoją pierwszą działalnością, polecamy zwrócić się do specjalisty, który udzieli ci niezbędnych informacji i pomoże wybrać formę opodatkowania.