Wielkanoc w Hiszpanii – zwyczaje

 

Wielkanoc w Hiszpanii – zwyczaje
Wielkanoc to najważniejsze ze świąt religijnych dla Katolików. I jak na katolicki kraj przystało, Hiszpania w szczególny sposób obchodzi to święto. Jednak Hiszpanom i Hiszpankom o gorącym temperamencie daleko jest do Wielkanocnej ciszy i zadumy, jaka towarzyszy temu świętu w Polsce. W Hiszpanii obchody Wielkanocy są huczne i niesamowicie widowiskowe, a najczęściej towarzyszą im śpiewy i głośna muzyka.

Widowiskowe procesje
Trzeba przyznać, że wielkanocne święta Hiszpanie obchodzą z rozmachem! W największych miastach przez cały Wielki Tydzień (Semana Santa), od Niedzieli Palmowej do Niedzieli Wielkanocnej, trwają widowiskowe procesje organizowane przez konfraternie, czyli religijne bractwa.
Podczas procesji jedną z głównych atrakcji są pasos, czyli platformy, na których znajdują się figury Jezusa, Matki Boskiej lub sceny pasyjne.
Nie mniejsze wrażenie podczas wielkanocnych pochodów przez miasto wywołują pokutnicy – capirotes, czyli członkowie bractw religijnych ubrani w charakterystyczne stroje. Są to wysokie, szpiczaste kaptury, przykrywające całą twarz, z niewielkimi wycięciami na oczy. W zależności od bractwa stroje różnią się kolorem i zdobieniami.
Choć często podczas procesji gra głośna muzyka i słychać śpiewy, to niektóre regiony Hiszpanii są bardziej wstrzemięźliwie. Na przykład w Valladolid procesje odbywają się w ciszy.

Samobiczowanie
Tym, co charakteryzuje Hiszpańską Wielkanoc, jest nacisk kładziony na mękę Chrystusa, a nie na jego zmartwychwstanie. Z tego względu sporą popularnością cieszy się obyczaj samobiczowania, z którego słynie przede wszystkim miejscowość San Vicente.
Ochotnicy, którymi mogą być wyłącznie mężczyźni, nazywani są picaos, czyli męczennikami. Są oni bosi, mają na sobie jedynie białe szaty i ciężkie łańcuchy. Okładają swoje plecy ciężkimi biczami, aż do krwi lub silnych, fioletowych zasinień. Wtedy wybrane w tym celu osoby, 12 razy kłują męczenników, używając do tego ostrych kawałków szkła, wtopionych w pszczeli wosk. Wedle tradycyjnych wierzeń, pozwala to na wypłyniecie z ciała złej krwi.

Jedzenie
Nieodłącznym elementem obchodów Wielkiejnocy są świąteczne potrawy. Na wielkanocnym stole ląduje przede wszystkim potaje de garbanzo, rodzaj zupy z cieciorki, szpinaku, dorsza i innych składników. Inną popularną potrawą jest także dorsz w pomidorach.
Hiszpanie lubują się także w słodkich potrawach, takich jak torrijas, czyli zamoczony w jajku, mleku i cukrze chleb, który smażony jest na oliwie, a podaje się go z miodem, cukrem lub cynamonem. Innym przysmakiem są bunuelos (pączki z kremem waniliowym) oraz mona de pascha (ciasto drożdżowe z czekoladowym jajkiem).

Wyjazd do Hiszpanii na święta, czy to Wielkanocne, czy Bożego Narodzenia, to doskonała okazja do poznania innych sposobów obchodzenia świąt, które znamy od dziecka. Nawet kupując nieruchomość w Hiszpanii i przeprowadzając się tu na dłużej, możesz z powodzeniem pielęgnować wartości, wśród których byliśmy wychowywani.