Ubezpieczenie w Hiszpanii
Bez względu na to, czy do Hiszpanii wybierasz się tylko na kilkudniowe wakacje, czy zamierzasz zamieszkać tam na dłużej, pamiętaj o odpowiednim ubezpieczeniu, które pozwoli ci uniknąć finansowych tarapatów w razie wypadku lub choroby.

Bezpieczne wakacje
Słońce, piaszczyste plaże, ciepła woda i błogi spokój. Po prostu wakacje idealne. Niestety każdego roku zdarza się, że jakiś turysta ulegnie wypadkowi lub zachoruje, spędzając urlop za granicą.
Polacy, jako członkowie Unii Europejskiej, w razie wypadku lub nagłego zachorowania za granicą mogą bezpłatnie skorzystać z niezbędnej pomocy medycznej w publicznych placówkach zdrowia. Wystarczy do tego karta EKUZ, która jest potwierdzeniem tego, że posiadamy ubezpieczenie zdrowotne. W teorii oznacza to, że leczenie w Hiszpanii jest bezpłatne. W praktyce – niekoniecznie.

Za co musisz zapłacić sam?
Nawet posiadając kartę EKUZ koszty, związane z leczeniem poniesiesz z własnej kieszeni, gdy będziesz zmuszony skorzystać za granicą z prywatnej opieki medycznej. Warto również pamiętać, że w Hiszpanii leczenie stomatologiczne jest odpłatne i karta EKUZ nic w tej kwestii nie zmieni. Co istotne, EKUZ nie pokrywa kosztów transportu medycznego do Polski, które wynoszą od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Dodatkowe ubezpieczenie turystyczne
Zamiast liczyć na polskie ubezpieczenie lub co gorsza, zakładać, że podczas wyprawy nic się nam nie stanie, warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. W zależności od wybranej przez nas oferty będziemy mogli liczyć m.in. na:
– zwrot kosztów leczenia, bez względu czy odbyło się ono w państwowej, czy prywatnej placówce. Dzięki temu nie musisz w razie nagłej potrzeby szukać państwowej placówki medycznej. Wystarczy, że skorzystasz z pomocy, która znajduje się w pobliżu, i do której masz najszybszy dostęp.
– transport medyczny – złamanie kości udowej to problem. Złamanie kości udowej za granicą to dużo większy problem, zwłaszcza natury logistycznej, ponieważ nie każdy samolot ma warunki, aby bezpiecznie przewozić osoby leżące lub unieruchomione przez gips.

Ubezpieczenie OC
Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia OC ogranicza skutki nieprzewidzianych wypadków, które wydarzyły się z twojej winy, np. gdy w trakcie uprawiania sportu z twojego powodu ktoś doznał szkody, uszkodziłeś czyjś sprzęt lub twoje dziecko zniszczyło coś w hotelu czy restauracji. Jeśli na wakacje zabrałeś czworonoga, który kogoś ugryzł, z odpowiednim ubezpieczeniem nie zapłacisz za to ze swojej kieszeni.

Prywatna opieka medyczna w Hiszpanii
Zakup lub wynajem nieruchomości i przeprowadzka do Hiszpanii to nie lada wydarzenie, wymagające załatwienia wielu formalności. Ważne jest, aby nie zapomnieć o ubezpieczeniu, bez którego nawet niewielkie przeziębienie może wpędzić nas w poważne tarapaty.
Na hiszpańskim rynku funkcjonuje wiele towarzystw ubezpieczeniowych, którzy mają w swojej ofercie prywatną opiekę medyczną. Do wyboru jest także kilka wariantów cenowych od najbardziej podstawowych po takie, dla najbardziej wymagających. Co ważne, szpitale prywatne w Hiszpanii są bardzo dobrze wyposażone i nie zdarza się, aby z powodu braku jakiegoś sprzętu pacjent musiał być w nagłych przypadkach przenoszony do szpitala publicznego.
Cena takiego ubezpieczenia zależy oczywiście od wybranego przez nas pakietu, wieku, płci, miejsca zamieszkania i stanu zdrowia. Takie ubezpieczenie jest szczególnie ważne w przypadku leczenia stomatologicznego, które w ramach powszechnej służby zdrowia w Hiszpanii ma fatalną opinię.

Przeprowadzka do Hiszpanii, czy urlop spędzany na Półwyspie Iberyjskim to wspaniała sprawa. Pamiętajmy jednak, że czasami choroby czy wypadku nie da się uniknąć, a wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia pozwoli nam wyjść z takich sytuacji z pełnym portfelem.