Smaki Hiszpanii, czyli smakowita Paella

Masz ochotę na tradycyjną kuchnię hiszpańską?
Zatem musisz koniecznie wypróbować paelli, jedną z najbardziej znanych hiszpańskich potraw, która oryginalnie pochodzi z Walencji.
Jednogarnkowe pyszności
Paella to jednogarnkowa potrawa tradycyjnie serwowana w porze obiadu, jako główne lub pierwsze danie. Nie jada się jej na kolację, gdyż uznawana jest za zbyt ciężką na wieczorny posiłek. Warto wiedzieć, że nazwa „paella” pochodzi od łacińskiego słowa „patella”, które odnosiło się do metolowego naczynia, w którym Rzymianie ofiarowywali dary bogom. Obecnie potrawę przygotowuje się na metalowej patelni z dwoma uchwytami. Zgodnie z tradycją paellę należy spożywać wprost z naczynia, w którym została przygotowana. Pierwotnie paellą zajadali się przede wszystkim robotnicy podczas wyznaczonych przerw w pracy.
Co w garnku piszczy?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, paella pochodzi z Walencji, a zdobywając popularność w całej Hiszpanii, doczekała się, jak to zwykle w takich przypadkach bywa, wielu regionalnych odmian. Niezmienne jednak pozostaje to, że podstawę paelli stanowi ryż oraz szafran, który nadaje ziarenkom ryżu żółto-pomarańczową barwę. Do potrawy dodaje się także warzywa, na ogół pomidory, groszek, fasolę czy paprykę oraz owoce morza, drób czy mięso królika.
Przygotowując paellę zaczynamy od podsmażenia warzyw oraz mięsa/owoców morza, do których dodajemy średnioziarnisty, niezbyt rozgotowany ryż. Potrawę gotujemy do czasu, aż ryż wchłonie wszystkie płyny i soki. Co ważne, podczas gotowania nie należy mieszać ryżu. Po ugotowaniu powinniśmy odczekać około 5-10 minut, zanim przystąpimy do jedzenia, gdyż Hiszpanie twierdzą, że letnia paella smakuje najlepiej.
Czy tobie też już cieknie ślinka na myśl o smakowitej hiszpańskiej kuchni? Oczywiście paellę możesz samodzielnie przygotować w domu, ale my polecamy wybrać się do Hiszpanii i spróbować tego dania na miejscu!:)