Przewodnik po Hiszpanii: Walencja

Zwiedzamy Walencję, czyli krótki przewodnik po atrakcjach i zabytkach miasta
Walencja to trzecie co do wielkości miasto Hiszpanii, które liczy około 800 tysięcy mieszkańców. Odwiedzane jest przez całe rzesze turystów ze względu na atrakcje turystyczne oraz bliskość Morza Śródziemnego.
Również to tutaj, a właściwie to w pobliskim mieście Bunol, co roku w sierpniu odbywa się słynna bitwa na pomidory, czyli La Tomatina. Jeśli jednak obrzucanie się warzywami nie jest twoim ulubionym zajęciem, z pewnością ucieszysz się, że Walencja ma do zaoferowania również i inne atrakcje!

Imponująca Katedra Najświętszej Marii Panny
Budowę Katedry rozpoczęto w 1262 roku na ruinach meczetu, który z kolei powstał na ruinach… katedry gotyckiej! Katedra charakteryzuje się różnorodnością stylów architektonicznych. Z łatwością dostrzeżemy styl gotycki, choć główna kaplica, Capilla Mayor, została zbudowana w styl barokowym. Jeszcze inne części katedry reprezentują styl romański, a z kolei późniejsze kaplice styl neoklasycystyczny.
Co ciekawe, w jednej z bocznych kaplic znajduje się uznawany za Święty Graala kielich, którego miał używać Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy.
Od 1761 roku przy Katedrze funkcjonuje muzeum. Obecnie znajdziemy tu wiele dzieł sztuki, w tym dwa obrazy Francisco de Goyi.
Na pewno warto dotrzeć również na szczyt dzwonnicy Miguelete, z którego można podziwiać panoramę miasta, choć aby do niej dotrzeć, trzeba pokonać 207 schodów.

Miasto Sztuki i Nauki – La Ciudad de las Artes y las Ciencias
Opera, oceanarium, delfinarium, planetarium, muzeum nauki, kino IMAX, restauracje i wiele, wiele innych atrakcji czeka na chętnych w futurystycznym kompleksie, zaprojektowanym przez inżyniera i architekta z Walencji, Santiago Calatravę.
Znajduje się tu również Museo de La Ciencias Príncipe Felipe, czyli uznawane za najlepsze muzeum nauki w całej Hiszpanii. Słynie z bardzo nowoczesnego sposobu prezentowania postępu (np. w formie interaktywnych zabaw), jaki na przestrzeni dziejów nastąpił w nauce i technologii.

Muzeum Nauk Przyrodniczych oraz Muzeum Prehistorii
Jeśli wizyta w Mieście Sztuki i Nauki tylko rozbudziła twój zapał do nauki, to zachęcamy do odwiedzenia Muzeum Nauk Przyrodniczych. To świetna okazja, aby obejrzeć szkielety dinozaurów oraz skamieniałości innych wymarłych gatunków zwierząt.
Natomiast w Muzeum Prehistorii poznamy archeologiczne dziedzictwo regionu. Znajdziemy tu wiele autentycznych eksponatów z wykopalisk m.in. kości, narzędzia, naczynia ceramiczne czy monety pochodzące z różnych epok. Jedna z ekspozycji skupia się na ewolucji zwyczajów na Półwyspie Iberyjskim i wpływie Imperium Rzymskiego na ten region.

Muzeum Las Fallas
Wystawa w Muzeum Las Fallas poświęcona jest najbardziej oryginalnemu festiwalowi w Europie. Co roku w marcu na ulicach Wenecji rozstawione zostają wykonane z papieru, wosku i drewna satyryczne kukły, by w nocy z 19 na 20 spalić je w trakcie trwającej cały dzień i noc fiesty. Jednak część kukieł w wyniku głosowania unika spalenia i trafia właśnie do muzeum, gdzie można je podziwiać.

Muzeum Sztuk Pięknych oraz Centrum Kultury i Wystaw Sztuki Współczesnej
Muzeum Sztuk Pięknych znajduje się w pochodzącym z XVII-XVIII wieku pałacu św. Piusa V. Znajdziemy w obrazy, rzeźby oraz grafiki m.in. Diego Velazqueza, El Greco, Goyi, Joaquin Sorolla i Ribera.
Osobom spragnionym sztuki współczesnej polecamy Centrum Kultury i Wystaw Sztuki Współczesnej, które mieści się w pochodzącym ze średniowieczna (1281 rok) klasztorze.

Ogród Zoologiczny Bioparc
Miłośnicy zwierząt nie mogą nie skorzystać z wyjątkowego ogrodu zoologicznego, znajdującego się w Walencji. Jest on o tyle interesujący, że nie ma w nim krat, a turyści mają możliwość podejrzenia zwierząt takich jak lwy, nosorożce, hieny, żyrafy czy zebry w naturalnym środowisku.

Plaże
Po tak intensywnym zwiedzaniu każdy z pewnością ucieszy się z możliwości poleniuchowania na plaży. Walencja słynie z wielu długich, piaszczystych plaż, z których najsłynniejsze są Malvarrosa i Cabanyal (Arenas). Zachęcamy do ich odwiedzenia miłośników zarówno opalania, jak i najróżniejszych sportów wodnych.