Przewodnik po Hiszpanii: Madryd

Zwiedzamy stolicę Hiszpanii, czyli krótki przewodnik po atrakcjach i zabytkach Madrytu
Madryt to jednocześnie stolica i największe miasto słonecznej Hiszpanii, zamieszkałe przez 3,2 mln ludzi. Jak na stolicę przystało, jest tu niemalże wszystko: zabytki, muzea, pałac królewski, drapacze chmur, siedziby firm międzynarodowych, uniwersytety, restauracje, centra handlowe, stadiony i mnóstwo atrakcji dla turystów. Madryt można zwiedzać samemu, ale można również wynająć przewodnika, który oprowadzi nas i opowie nam o najważniejszych miejscach Madrytu, oczywiście pod warunkiem, że płynnie posługujemy się językiem hiszpańskim lub angielskim.

Palacio Real
W Palacio Real, czyli w Pałacu Królewskim, na zwiedzających czekają zbrojownia, komnaty królewskie i apteki. Na terenie pałacu znajduje się również Biblioteka Królewska, a w niej m.in. pierwsze wydanie „Don Kichota”. Niestety nie dla każdego jest ona dostępna, gdyż potrzebna jest specjalna akredytacja. Warto tak zaplanować swoją podróż, aby przed bramą pałacu znaleźć się w pierwszą środę miesiąca. Zawsze w ten dzień pomiędzy godziną 12 a 13 odbywa się uroczysta zmiana straży honorowej, która trzyma wartę przed bramą Pałacu Królewskiego.

Kościoły
W związku z tym, że Hiszpania jest bardzo katolickim krajem, to znajdziemy tu wiele majestatycznych kościołów i katedr. Nie inaczej jest i w Madrycie, gdzie znajdziemy m.in. Kościół San Isidro z czasów króla Filipa IV, San Pedro el Viejo o el Real, czy La Almudena, czyli katedrę madrycką.

Muzeum Prado
W Madrycie znajduje się także jedno z najważniejszych muzeów na świecie. Wielbiciele sztuki znajdą w nim wiele światowej sławy obrazów autorstwa m.in. Rubensa, Caravaggio, Velazqueza czy Goi.

Puerta del Sol
Puerta del Sol, czyli Brama Słońca to owalny plac stanowiący serce miasta. To od tego miejsc liczone są wszelkie odległości w Madrycie. Na środku placu znajduje się bardzo popularny wśród mieszkańców posąg w kształcie niedźwiedzia zjadającego owoce, który bezpośrednio nawiązuje do herbu miasta. Również w tym miejscu spotykają się mieszkańcy i turyści w sylwestrową noc, aby o północy zjeść 12 winogron. To słynny hiszpański zwyczaj, mający przynieść szczęście w Nowym Roku.

Plaza Mayor
Plaza Mayor pochodzi jeszcze z XVII wieku, kiedy to stanowił główny plac miasta. Obecnie jest symbolem Madrytu, masowo odwiedzanym przez turystów. Niedaleko słynnego placu znajduje się nie mniej popularny targ pod dachem, czyli Mercado de San Miguel.

Stadion Santiago Bernabeu
Santiago Bernabeu to jeden z najsłynniejszych stadionów piłkarskich na świecie, na którym na co dzień swoje mecze rozgrywa Real Madryt. To również miejsce, w którym rozgrywają się najważniejsze mecze na światowym poziomie, zarówno w piłkarskiej Lidze Mistrzów, jak i eliminacjach do Mistrzostw Świata lub Europy w piłce nożnej.

Pamiętaj, że jeżeli w Madrycie jesteś tylko przejazdem i nie masz czasu na dokładne zwiedzanie miasta, zawsze możesz skorzystać z autobusu turystycznego kursującego po Madrycie. W ten sposób możesz również poznać wiele atrakcji, jakie oferuje odwiedzającym stolica Hiszpanii.