Przewodnik po Hiszpanii: Barcelona

Zwiedzamy stolicę Katalonii, czyli krótki przewodnik po atrakcjach i zabytkach Barcelony
Czy wiesz, że Barcelona została założona w starożytności jako rzymskie miasto? Obecnie stolica Katalonii to drugie co do wielkości miasto Hiszpanii, z liczbą mieszkańców wynoszącą ponad 1,6 miliona. To również znane na całym świecie centrum turystyczne, które słynie nie tylko z rozwiniętej infrastruktury turystycznej i licznych obiektów zaliczanych do światowego dziedzictwa UNESCO, ale i uznawanych za najlepsze plaż miejskich.
Gratka dla wielbicieli architektury Gaudiego
W stolicy Katalonii znajdziemy 7 dzieł architektonicznych Antonio Gaudiego, który pochodził z tego regionu. Na początek polecamy Park Güell, czyli ogród z elementami architektonicznymi stworzonymi przez słynnego architekta. Będąc w Barcelonie, warto udać się w pobliże Casa Mila, czyli budynku, który wygląda, jakby został wykuty z pojedynczego bloku skalnego. W stolicy Katalonii znajduje się także przebudowana przez architekta Casa Batllo, z charakterystyczną fasadą pokrytą elementami przypominającymi kości i łuski. Do słynnych dzieł Gaudiego należy również Cripta de la Colonia Güell, mały, nigdy niedokończony kościołek.
Segrada Familia
Segrada familia to imponujący kościół budowany od 1882 roku, który stanowi jeden z symboli Barcelony. Jest jednym z najwyższych kościołów świata. Obecnie liczy 115 metrów wysokości i ciągle rośnie. Docelowo ma mieć aż 170 metrów wysokości.
Plac Hiszpański
Plac Hiszpański, czyli Plaça d’Espanya, to główny plac w Barcelonie, który powstał w 1715 roku. Górują nad nim dwie wieże weneckie, z których każda liczy 47 m wysokości. Na placu znajdziemy także fontannę z rzeźbami Miquela Blaya oraz centrum handlowe, które zastąpiło dawną arenę byków.
Katedra w Barcelonie
Katedra gotycka w Barcelonie obecnie stanowi siedzibę archidiecezji barcelońskiej. Była budowana wieloetapowo w latach 1298–1420. Zajęła miejsce starszej świątyni, która została postawiona przez Rzymian.
Obserwatorium Fabra
W stolicy Katalonii znajduje się także obserwatorium astronomiczne (Observatori Fabra), położone na wzgórzu Tibidabo na wysokości 415 m n.p.m.
Plaże
Barcelona znana jest z najlepszych plaż miejskich na świecie, a taki tytuł został jej przyznany zarówno przez National Geographic, jak i Discovery Channel. Najsłynniejszą z nich jest licząca 400 metrów Barceloneta, a łącznie plaże w Barcelonie rozciągają się na długość 4,4 km.