Podatek z wynajmu od nieruchomości w Hiszpanii

Podatek z wynajmu od nieruchomości w Hiszpanii
Zakup nieruchomości z przeznaczeniem na wynajem to świetny pomysł na przychód pasywny. Jednak, jeśli nie chcesz mieć kłopotów, musisz podzielić się zyskiem z wynajmu z hiszpańskim urzędem skarbowym. A zrobisz to w formie podatku od wynajmowania nieruchomości turystycznych.

Podatek dla każdego właściciela
Pamiętaj, że podatek od wynajmowania nieruchomości turystycznych dotyczy każdego właściciela domu czy apartamentu, który zdecydował się na jego wynajem. I nie masz co liczyć, że uda ci się tego uniknąć, tylko dlatego, że wynajmujesz swoją prywatną nieruchomość. Na początku tego roku około 136 tysięcy właścicieli domów w Hiszpanii otrzymało żądanie zapłaty podatku z tytułu wynajmu turystycznego. Jeśli nie chcesz, aby również ciebie ścigał hiszpański urząd skarbowy, dopilnuj tej kwestii lub zgłoś się do nas.

Obowiązek podatkowy
W Hiszpanii obowiązują dwa terminy zapłacenia podatku od wynajmowania nieruchomości turystycznych. Pierwszy z nich dotyczy rezydentów Hiszpanii i zobowiązuje ich do uiszczenia stosowanej opłaty w maju. Drugi odnosi się do nie-rezydentów, którzy z kolei muszą rozliczyć się z urzędem skarbowym w grudniu. Oznacza to, że z tytułu wynajmu nieruchomości w 2018 roku musisz zapłacić podatek:
– w maju 2019 – jeśli mieszkasz na stałe w Hiszpanii lub przebywasz tam powyżej 180 dni w roku,
– w grudniu 2019 – jeśli nie jesteś rezydentami Hiszpanii.

Niezbędna dokumentacja
W celu poprawnego rozliczenia się w hiszpańskim urzędem skarbowym z tytułu wynajmowania nieruchomości turystycznych musisz przedstawić następujące dokumenty:
– dochody wynikające z wynajmu nieruchomości,
– koszty wynikające z wynajmu nieruchomości (opłaty za prąd, wodę, czy koszty napraw),
– dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport),
– IBI – podatek od nieruchomości,
– akt notarialny.
Poza tym, jeśli nie rozliczysz się z urzędem skarbowym na czas, musisz zrobić to na zasadach „fuera de plazo”, co oznacza „po terminie”. Z tego powodu będziesz również zmuszony uiścić karę.

Wynajem tylko po rejestracji
Coraz więcej regionów Hiszpanii wprowadza obowiązkową rejestrację nieruchomości, które przeznaczone są na wynajem. Takie przepisy obowiązują także na Costa Blanca. Jeśli posiadasz tam nieruchomość lub planujesz ją zakupić z przeznaczeniem na wynajem, koniecznie musisz zgłosić się do Registro de Empresas, Establecimientos y Profesiones Turísticas, aby ją zarejestrować i otrzymać numer licencji. Jest on niezbędny i koniecznie musi zostać umieszczony na ogłoszeniach reklamujących twoją nieruchomość. W przeciwnym razie czeka cię grzywna.

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że zawiłości podatkowe mogą popsuć całą przyjemność, jaką daje posiadanie nieruchomości w słonecznej Hiszpanii. Dlatego nasze biuro pomaga naszym klientom w załatwieniu wszelkich formalności z tym związanych.