Odszkodowanie za spóźniony lub odwołany lot

Twój lot był opóźniony lub odwołany? Sprawdź, czy przysługuje ci odszkodowanie!
Bilety kupione, hotel opłacony, walizki spakowane. Szczęśliwi docieramy na lotnisko, nieśpiesznie podchodzimy do tablicy informacyjnej z godzinami odlotów, a tam niespodzianka. Nasz lot został przesunięty na późniejszą godzinę! Jeśli opóźnienie nie zostało spowodowane przez nieprzewidywane okoliczności (pogoda, strajk wpływający na pracę lotniska), możesz starać się o odszkodowanie.

Wysokość rekompensaty
Odszkodowanie przysługuje nam za lot odwołany lub opóźniony. W tym drugim przypadku pieniężną rekompensatę otrzymamy, jeśli do miejsca docelowego dotrzemy co najmniej 3 godziny po planowanym terminie przylotu. Wysokość odszkodowania zależy od długości lotu:
– lot o długości do 1500 km – rekompensata wysokości 250 euro,
– lot o długości 1500-3500 km – rekompensata wysokości 400 euro,
– lot o długości powyżej 3500 km – rekompensata wysokości 600 euro.

W przypadku, gdy przewoźnik zaproponuje nam inny lot do miejsca docelowego, przysługuje nam połowa powyższych kwot. Jednak warunkiem tego jest przybycie na miejsce nie później niż po 3 lub 4 godzinach od pierwotnego czasu przylotu:
– lot o długości do 1500 km (maksymalna różnica między starym a nowy czasem przylotu to 3 h) – rekompensata wysokości 125 euro,
– lot o długości 1500-3500 km oraz loty w obrębie Wspólnoty powyżej 1500 km (maksymalna różnica między starym a nowy czasem przylotu to 3 h) – rekompensata wysokości 200 euro,
– pozostałe loty (maksymalna różnica między starym a nowy czasem przylotu to 4 h) – rekompensata wysokości 300 euro.

Zwrot kosztów biletu
Oczywiście powyższe kwoty stanowią dodatkowe odszkodowanie. Poza tym linie lotnicze zobowiązane są do zwrotu kosztu biletu, jeśli opóźnienie lotu przekroczy 5 godzin, a my zdecydujemy się na rezygnację z umowy z przewoźnikiem. Wówczas w terminie 7 dni otrzymamy z powrotem kwotę, jaką zapłaciliśmy za bilety. Jednak to jeszcze nie wszystko. Od przewoźnika mamy prawo domagać się także zapewnienia jak najszybszego powrotu do miejsca, z którego wyruszyliśmy, jeśli z powodu opóźnienia dotarliśmy w miejsce docelowo zbyt późno. Oznacza to, że z powodu opóźnienia lub odwołania lotu możemy oczekiwać zwrotu kosztów za bilety:
– za całość podróży lub część, która nie doszła do skutku,
– za podróż, która się odbyła, ale okazała się bezcelowa wraz z rekompensatą za bilet powrotny do miejsca, z którego wyruszyliśmy.
Przewoźnik może nam także zaproponować inny plan podróży, ale to my musimy się zgodzić na zaproponowany przez niego termin i warunki lotu.

Opieka nad pasażerami
Opóźnienia samolotów się zdarzają, a im częściej latamy, tym większe prawdopodobieństwo, że kiedyś i my na nie trafimy. Nie jesteśmy na to w stanie nic poradzić, ale nie znaczy to, że przewoźnik może nas pozostawić samych sobie. Opieka przewoźnika przysługuje nam już przy 2-godzinnych opóźnieniach w przypadku krótszych lotów. A co ta opieka oznacza?
– bezpłatne posiłki i napoje w ilości proporcjonalnej do czasu oczekiwania,
– nocleg w hotelu, gdy opóźnienie wyniesie co najmniej dobę,
– transport z lotniska do hotelu, jeśli to przez opóźnienie musimy się tam udać,
– darmową komunikację (np. telefoniczną) z dwoma wybranymi osobami, aby np. poinformować ich o naszym późniejszym przyjeździe.
W teorii, to linie lotnicze powinny nam zapewnić to wszystko. W praktyce bywa różnie. Dlatego pamiętajmy o zebraniu wszystkich rachunków za posiłki, noclegi, czy przymusowy transport, za które musieliśmy zapłacić z własnej kieszeni, a które wynikały bezpośrednio z opóźnienia naszego lotu. Tylko na ich podstawie będziemy mogli domagać się zwrotów poniesionych przez nasz kosztów.