Kupuję nieruchomość w Hiszpanii!

Postanowiłeś zakupić nieruchomość w Hiszpanii. W tym artykule opowiem ci, jak się do tego zabrać, aby twoja inwestycja była udana.

W jakim celu inwestujesz?

Najpierw zastanów się nad celem inwestycji, bo od tego zależy wybór lokalizacji (bezpośrednio nad morzem?, bardziej w głąb kraju?). Jeśli zależy ci na stałym przychodzie, warto rozejrzeć się za nieruchomościami poza centrum atrakcji turystycznych, które przyciągają najwięcej turystów i imprezowiczów, którzy wprawdzie są w stanie więcej zapłacić za wynajem, ale tylko w okresie wakacyjnym. Osobom, które pragną zamieszkać w Hiszpanii na dłużej bardziej niż na bliskości plaży, będzie zależało na spokojniejszej okolicy i dobrej komunikacji.

Czego potrzebujesz na początku?

Zazwyczaj w przypadku zakupu nieruchomości na kredyt hipoteczny potrzebować będziesz około 10 000 – 12 000 euro. Musisz również liczyć się z tym, że kupując apartament lub dom w stanie deweloperskim, będzie musiał trochę zaczekać, zanim mieszkanie „uruchomi się”. Konieczne będzie także doposażenie mieszkania w meble ruchome i najpewniej sprzęt AGD i RTV. W innym przypadku zakupiona nieruchomość może zacząć zarabiać na siebie od razu po zakończeniu formalności związanych z zakupem.

Wsparcie agencji pośredniczącej

Inwestując w nieruchomości w Hiszpanii, najlepiej będzie skorzystać z agencji pośredniczącej, która pomoże załatwić ci wszelkie formalności. Na początek pomoże wybrać najlepszą dla ciebie nieruchomość, biorąc pod uwagę jej przeznaczenie i twoje możliwości finansowe. Po wybraniu odpowiedniej opcji zorganizuje również twoją podróż i pobyt w Hiszpanii w celu osobistego obejrzenia nieruchomości. Po podjęciu ostatecznej decyzji agencja podejmie się załatwienia wszelkich formalności związanych z zakupem nieruchomości w Hiszpanii.

Na początek dokonacie rezerwacji wybranej nieruchomości, co zazwyczaj wiąże się z wpłaceniem około 6000 euro. Następnie agencja pomoże załatwić numer identyfikacyjny dla obcokrajowców NIE, bez którego zakup nieruchomości w Hiszpanii jest niemożliwy. Agencja w międzyczasie sprawdzi również stan prawny nieruchomości oraz zadba o niezbędne dokumenty.

Teraz czas na kredyt. Kredyt hipoteczny w Hiszpanii najczęściej uzyskuje się na 60-70% wartości nieruchomości, ale możliwe jest przyznanie kwoty o wartości nawet 100%. Banki udzielą ci również kredytu, uwzględniając wszelkie opłaty, jakie poniosłeś w związku z zakupem wybranej nieruchomości. Oprocentowanie kredytu hipotecznego w Hiszpanii jest bardzo atrakcyjne i wynosi około 2,2% w skali roku. Decyzję o przyznaniu kredytu dostaniesz w ciągu tygodnia.

Teraz pozostaje ci tylko uiszczenie podatku od zakupu nieruchomości. Pamiętaj jednak, że naliczasz go nie od faktycznej kwoty, za jaką nabyłeś nieruchomość, ale od wartości, na jaką wycenia ją hiszpański urząd. Więcej na ten temat w tym artykule.

Zacznij zarabiać

Po załatwieniu wszelkich formalności jesteś szczęśliwym posiadaczem nieruchomości na Półwyspie Iberyjskim. W zależności od rodzaju inwestycji możesz już szukać pierwszych lokatorów – najlepiej również przez agencję, która zajmie się dokumentacją i zadba, aby twoja nieruchomość zaczęła jak najszybciej na siebie zarabiać.
Warto również wiedzieć, że roczny koszt utrzymania nieruchomości w Hiszpanii nie jest wysoki i waha się w okolicach 500-1000 euro rocznie, plus 200 euro podatku od nieruchomości.