Kredyt hipoteczny na nieruchomość w Hiszpanii
Czy jedna z nieruchomości w słonecznej Hiszpanii szczególnie przypadła ci gustu i chciałbyś ją nabyć? Co jednak masz zrobić, jeśli nie dysponujesz w danym momencie wolną gotówką, która pozwoli ci na sfinansowanie tego zakupu? Pozwolić, aby okazja do spełnienia marzeń lub zrobienia intratnego biznesu przeszła ci obok nosa? Nic z tych rzeczy! Rozwiązaniem jest kredyt hipoteczny. Co ważne, nasze biuro pomaga w uzyskaniu kredytu na korzystnych warunkach oraz pośredniczy w załatwieniu wszelkich formalności. W tym artykule przedstawiamy natomiast najważniejsze informacje, które z pewnością pomogą ci podjąć decyzję o zakupie nieruchomości w Hiszpanii na kredyt hipoteczny.

Bank w Polsce czy Hiszpanii
Zapewne zastanawiasz się, czy kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości możesz wziąć w Polsce czy Hiszpanii. Odpowiedź jest stosunkowo prosta i wynika wprost z regulacji bankowych. Jeśli chcesz kupić nieruchomość, znajdującą się poza naszym krajem, bank w Polsce udzieli ci kredytu tylko i wyłącznie, jeśli jego zabezpieczeniem będzie nieruchomość znajdująca się w Polsce. Może być to twój obecny dom lub inna nieruchomość, której jesteś właścicielem. Jeśli jednak taka opcja nie wchodzi w grę, jedynym wyjściem jest uzyskanie kredytu w Hiszpanii.

Ogólne warunki
W ofercie hiszpańskich banków znajdziemy kredyty hipoteczne dostępne dla obcokrajowców do 75 roku życia, przy czym oznacza to, że ostatnia rata kredytu powinna zostać uiszczona przed 75 urodzinami pożyczkobiorcy. Zazwyczaj okres kredytowania wynosi do maksymalnie 25-30 lat, a wysokość kredytu może wahać się od 50-110% wartości nieruchomości. Oczywiście, szczegółowe warunki kredytu hipotecznego będą się różniły w zależności od konkretnej sytuacji danej osoby.
Kredyt dla nierezydentów
Kredyt hipoteczny dla nierezydentów przeznaczony jest dla osób, które nie mieszkają w Hiszpanii na stałe i nie przebywają w niej dłużej niż 180 dni w roku. Dla nich hiszpańskie banki przygotowały oferty kredytu hipotecznego na czas do 25 lat, z oprocentowaniem zmiennym, stałym lub mieszanym, zaczynającym się od 1,75%. Nierezydenci mogą starać się o kredyt do 70% wartości nieruchomości.
Kredyt dla rezydentów
Kredyt hipoteczny dla rezydentów przeznaczony jest dla osób, które albo mieszkają w Hiszpanii na stałe, albo nie przebywają w niej dłużej niż 180 dni w roku. Rezydentom banki oferują kredyt hipoteczny na okres do 30 lat, z oprocentowaniem zmiennym, stałym lub mieszanym, zaczynającym się od 1,35%. Rezydenci mogą starać się o kredyt do 80% wartości nieruchomości.

Niezbędna dokumentacja
Tak jak Polsce, tak i w Hiszpanii przed otrzymaniem kredytu musimy złożyć wniosek z dołączonymi dokumentami:
– numer identyfikacyjny dla obcokrajowców N.I.E.,
– dowód osobisty/paszport i jego kopia,
– zaświadczenie o zarobkach z ostatnich 3-12 miesięcy,
– oświadczenie podatkowe PIT lub jego odpowiednik, jeśli podatki uiszczamy poza Polską,
– wyciąg z rachunku bankowego z ostatnich 3-12 miesięcy,
– raport z Biura Informacji Kredytowej.

Warto podkreślić, że Hiszpania jest obecnie bardzo dynamicznym rynkiem, jeśli chodzi o nieruchomości, a czasami niełatwo jest nadążyć za zmianami. Dlatego zachęcamy do skorzystania z naszej oferty, w ramach której pomożemy ci nie tylko wybrać najlepszą nieruchomość, ale i znajdziemy dla ciebie najkorzystniejsze finansowanie.