Idziemy do szkoły w Hiszpanii

Idziemy do szkoły w Hiszpanii

Przeprowadzając się z dzieckiem do Hiszpanii musisz zadbać o jego edukację, co jest szczególnie ważne, jeśli twoja pociecha rozpoczęła już naukę w polskiej szkole. Na pewno jest to dla niego stresująca sytuacja, ale pamiętaj, że dzieci błyskawicznie się uczą, a nowy język są w stanie szybko opanować i nadrobić wszelkie zaległości. Ponadto w hiszpańskich szkołach, zwłaszcza na południu kraju, uczą się dzieci z całego świata, także przybycie kolejnego obcokrajowca w klasie jest czymś normalnym.

Prawo do nauki

W związku z tym, że zarówno Polska, jak i Hiszpania należą do Unii Europejskiej, twoje dzieci mają zapewniony dostęp do hiszpańskiej edukacji na takich samych zasadach, jak każde dziecko urodzone na Półwyspie Iberyjskim. Co to oznacza? Że przysługuje mu prawo do uczęszczania do jednej klasy z dziećmi z jego grupy wiekowej i o podobnym poziomie wykształcenia, bez względu na poziom znajomości języka hiszpańskiego.

Twoje dzieci mają również prawo do bezpłatnych zajęć wyrównawczych, które umożliwią mu odnalezienie się i zaaklimatyzowanie w nowej szkole oraz pomogą w nauce nowego języka.

 

System edukacji w Hiszpanii

Wedle hiszpańskiego prawa edukacja jest obowiązkowa dla dzieci od 6 do 16 roku życia. Oznacza to, że obligatoryjna jest 6-letnia primaria, czyli odpowiednik polskiej szkoły podstawowej oraz educacion secundaria (E.S.O.), po zakończeniu której w wieku 16 lat, uczniowie otrzymują certyfikat jej ukończenia. Tak jak i w Polsce, w Hiszpanii rodzice mogą posłać swoje dzieci do szkół państwowych i prywatnych, a co istotne poziom nauczania w szkołach państwowych jest raczej wysoki.

 

Podstawówka

Szkoła podstawowa znajdują się praktycznie w każdym mieście i wiosce, ale im jest ono większe, tym wyższy standard nauczania zapewnia.

Zapisanie dziecka do primaria, zależy od miejsca zamieszkania w Hiszpanii, dlatego warto jest wziąć to pod uwagę w przypadku zakupu czy wynajmu nieruchomości na Półwyspie Iberyjskim. Jest to ważne również z tej przyczyny, że w niektórych regionach w szkole mówi się w języku lokalnym. Na przykład w Katalonii (Barcelona) dziecko będzie nauczane po katalońsku, w Galicji po galicyjsku, w Kraju Basków po baskijsku, a w regionie Comunidad Valenciana w języku walencjańskim.

 

Szkoła średnia/gimnazjum

Nauka w gimnazjum i szkole średniej trwa od 12 do 18 roku życia. Najpierw nastolatek trafia do E.S.O. educacia secundaria, która kończy się egzaminem w wieku 16 lat. Po jego zdaniu uczniowie otrzymują certyfikat Titulo de Graduado en Educacion Secundaria. W tym momencie może zakończyć swoją edukację i rozpocząć pracę, podjąć się dalszej edukacji na kursach zawodowych (Ciclos Formativos) lub zacząć naukę w Bachillerato, którego ukończenie niezbędne jest do podjęcia studiów.

 

Ciclos Formativos

Podczas 4 lat nauki uczniowie Ciclos Formativos przygotowują się do podjęcia pracy fizycznej w takich zawodach jak hydraulik, elektryk, fryzjer, kierowca, stróż, budowlaniec, murarz, tynkarz itp.

 

Bachillerato

Nauka w Bachillerato trwa dwa lata i jest bardziej ukierunkowana. To na tym etapie zaczyna się wybór przyszłej drogi zawodowej, a poszczególne rodzaje Bachillerato koncentruje się na danym rodzaju nauczania, np. nauki ścisłe, języki lub sztuka.

Zakończenie Bachillerato pozwala na zdawanie egzaminów na uniwersytet o nazwie Selectivo, czyli odpowiednika polskiej matury. Zarówno wyniki z tego egzaminu, jak i oceny z Bachillerato są brane pod uwagę przy rekrutacji na studia.

 

Potrzebne dokumenty

Przed zapisem dziecka do nowej szkoły możesz zostać poproszona o dostarczenie dokumentów przedstawiających dotychczasowy przebieg edukacji twojego dziecka, takich jak:

– kopie (lub oryginały) świadectw lub zestawienie wyników z poszczególnych lat nauki,

– listy referencyjne od nauczycieli,

– spis podręczników i programy nauczania konkretnych przedmiotów,

– książeczka szczepień i dokumentacja medyczna.