Posyłamy dzieci do hiszpańskiego żłobka

Podjęcie pracy w Hiszpanii, gdy posiadamy małe dzieci, wiąże się z koniecznością zapewnienie im opieki podczas naszej nieobecności. Hiszpańskie rodziny mają do wyboru kilka opcji, z których największą popularnością cieszą się żłobki.

Żłobek dla malucha

Żłobki (guardería) w Hiszpanii są bardzo popularne, a nierzadko dzieci zaczynają z nich korzystać już w 4 miesiącu życia. Polskim mamom może się wydawać nie do pomyślenia, aby rozstawać się z takim maleństwem, ale Hiszpanki mają do dyspozycji jedynie 16 tygodni urlopu macierzyńskiego i po tym czasie muszą wrócić do pracy. W takim przypadku żłobek to jedyne rozwiązanie dla rodzin, które nie mogą sobie pozwolić na opiekę babć czy opiekunek do dziecka. Dlatego też w Hiszpanii około 38% dzieci poniżej 3 roku życia trafia do żłobków. Na szczęście standardy opieki najmłodszych dzieci są bardzo wysokie.

Wprawdzie Hiszpanki mają do dyspozycji jeszcze urlop wychowawczy w wymiarze 3 lat, jednak mogą z niego skorzystać tylko kobiety zatrudnione na umowę o pracę. Innym rozwiązaniem jest wzięcie urlopu tacierzyńskiego przez ojca dziecka. Alternatywą dla żłobków są również nianie, które opiekują się do 5 dzieci w swoich własnych domach.

Dla kogo żłobek?

Do hiszpańskiego żłobka mogą trafić dzieci w wieku od 4 miesięcy do 3 roku życia. Dzieci zazwyczaj podzielone są na 3 grupy: najmłodsze od 4 do 12 miesiąca życia, następnie od 1 do 2 roku życia i od 2 do 3 roku życia. Starsze dzieci kończą swoja żłobkową edukację i trafiają do przedszkoli.

Żłobek publiczny czy prywatny?

W każdym hiszpańskim mieście są żłobki państwowe i prywatne. Zapewniają one maluchom całodzienną opiekę, ale jest to nie mały wydatek. W niektórych przypadkach można starać się o dofinansowanie żłobka, a dotyczy to zwłaszcza bezrobotnych rodziców, samotnych matek czy rodzin wielodzietnych.

Co istotne, w niektórych regionach, takich jak Katalonia, w żłobkach mówi się tylko w lokalnym języku, co oznacza, że w żłobku w Barcelonie mówi się tylko po katalońsku. Warto wziąć to pod uwagę przy wyborze zakupu nieruchomości w Hiszpanii i przeprowadzce do tego kraju.